eko

Pleśń w ziemi u roślin domowych. Sposoby na skuteczne zwalczenie, pozbycie się pleśni z podłoża

By Anna - lutego 23, 2024


Pleśń w doniczce na ziemi jak się skutecznie pozbyć
Jak skutecznie pozbyć się pleśni z podłoża roślin doniczkowych? 


Hej.

Dziś postaram się pokrótce przybliżyć Ci temat związany z powszechnym problemem pojawiania się pleśni w podłożach naszych roślin.

Dlaczego na ziemi, w której uprawiamy rośliny doniczkowe, pojawia się pleśń?

Problem jest dosyć powszechny, lecz łatwy do naprawienia. W tym wpisie wyjaśnię Ci, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać w przyszłości.


Jakie czynniki mają wpływ na rozwój pleśni? Dlaczego pleśń się pojawia i powraca?


Przyczyny powstawania pleśni na ziemi:

Zacznijmy od tego, co może mieć wpływ na to, że w doniczkach, na powierzchni zaobserwowaliśmy wykwity grzybni — pleśni. Przede wszystkim grzyby potrzebują odpowiednich warunków do tego, aby się rozwijać.

- brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, kiedy to warunki na zewnątrz, w naszym klimacie nie pozwalają nam na dokładne wietrzenie wnętrz.

- zbyt duża wilgotność podłoża w doniczkach

- za duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach

- kiepska jakość używanego przez nas podłoża

- podłoże wolno przesycha tzn., że w swojej mieszance brakuje komponentów, które zapewniają szybsze przesychanie, odprowadzanie nadmiaru wody i doprowadzenie powietrza do korzeni. Takimi dodatkami do podłoża mogą być: perlit, pumeks, wermikulit, piasek, żwirek, zeolit, czy podłoże akwariowe składające się z różnego rodzaju skał.


Pleśń w doniczce na ziemi jak się skutecznie pozbyć


Czy pleśń na ziemi ma jakiś wpływ na zdrowie roślin i na nasze ? 


Czy pleśń w doniczkach, na ziemi jest niebezpieczna, trująca? Jaki wpływ mają te rodzaje grzybów na nasze rośliny i bezpośrednio na nas.

Do czego może doprowadzić brak naszej reakcji na czas?

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie rodzaje grzybów są dla nas pożyteczne i bądźmy świadomi tego, że wśród wielu gatunków pleśni znajdują się też te mające niekorzystny wpływ na nas i nasze otoczenie.

- rozprzestrzenienie się jej w kolejnych, sąsiadujących doniczkach, grozi zainfekowaniem podłoża u innych roślin.

- brak naszej reakcji może doprowadzić do uszkodzenia rośliny, a nawet do jej obumarcia, ale nie bezpośrednio tylko przez długo utrzymującą się, sprzyjającą grzybni wilgoć w podłożu.

- zdecydowanie niekorzystne są unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni dla osób z alergią. Mogą one również ja wywoływać u osób zdrowych.


Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z pleśnią i sposoby jej zwalczania. A może, to wykwity soli mineralnych?

Na powierzchni podłoża mogą kumulować się „wykwity” soli, czyli naloty, które mają białą, żółtą, rdzawą, a nawet zielonkawą barwę. Są to sole mineralne, które kumulują się, gdy podłoże jest stare, rośliny często nawozimy i/lub podlewamy twardą wodą.


pleśń na ziemi w doniczce

pleśń biała u roślin w domu

Problem zaczyna się, kiedy to na powierzchni podłoża wypełniającego nasze doniczki zaobserwujemy białe, biało szare, pojawiające się najpierw miejscowo wykwity pleśni. Naszym głównym zadaniem jest szybka reakcja mająca na celu niedopuszczenie do nadmiernego rozrostu grzybni. Rozpoczynając proces zwalczania pleśni najlepiej na wstępie zastosować:


Usuwanie mechaniczne:

Za pomocą na przykład wykałaczki, łyżeczki ściągamy z wierzchniej warstwy ziemi pleśń, która powinna się dać dosyć łatwo zebrać. Następnie warto zebrać kilkucentymetrową warstwę starego podłoża. Ściągamy, zbieramy na tyle, ile jesteśmy w stanie, przede wszystkim uważając, żeby przy tym nie uszkodzić korzeni. Kolejny krokiem jest wypełnienie, uzupełnienie brakującego podłoża i tu warto zadbać o dobrze przepuszczalną ziemię, żeby szybciej przesychała, a dzięki temu pleśń nie powinna ponownie się pojawiać. Sięgamy po nowe, świeże podłoże wymieszane w stosunku 1:1 z piaskiem, żwirkiem, perlitem lub/i pumeksem.

W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli nie mamy dostępu do świeżego podłoża, możemy pokusić się o odkażenie starego, a jak to zrobić przeczytasz w tym wpisie, o TU :)

Dosypując nowe podłoże, warto wcześniej delikatnie rozluźnić, to co pozostało w doniczce, żeby zapewnić korzeniom dopływ powietrza.

Pamiętajmy, że takim sposobem nie jesteśmy w stanie zlikwidować wszystkich zarodników i gdy w mieszkaniu są niesprzyjające warunki, za intensywnie podlewamy, pleśń może powrócić. Przy zastosowaniu powyższej mieszanki podłoża z np. piaskiem pleśni będzie zdecydowanie mniej.


Fungicyd: 

Zdecydowanie jest to najskuteczniejsza metoda zwalczania pleśni. Tego typu środki ochrony roślin są powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych. W tym przypadku warto sięgać po preparaty ekologiczne, nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska. A takich całe szczęście jest coraz więcej :)

W omawianym przypadku pleśni, jeśli podłoże nie jest w zbyt dużym stopniu zainfekowane, wystarczy po uprzednim usunięciu jej z powierzchni doniczki, równomiernie opryskać ziemię roztworem wody z wybranym preparatem. Możemy również roślinę podlać. Oczywiście podlewamy, gdy okaz wymaga podlewania.

Zarówno pierwszą, jak i drugą metodę powinniśmy wykonać ponownie po upływie czasu określonego w ulotce załączonej do opakowania. 

Tym samym przypominam, że zawsze przed użyciem jakiegokolwiek ze środków ochrony roślin należy zapoznać się z treścią ulotki!


Sposoby naturalne: 

Zanim sięgniemy po środki chemiczne, warto sprawdzić, czy lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie czegoś, co praktycznie zawsze znajdziemy w naszym gospodarstwie domowym. Tu pomocny może się okazać cynamon, popiół lub węgiel, których cienką warstwę wysypujemy na powierzchnię doniczki. Ze względu na swoje antyseptyczne działanie każda z tych substancji może okazać się pomocna. Również ocet oraz woda utleniona, z które po wymieszaniu z wodą w stosunku 1:10 tworzą roztwór o podobnych właściwościach, którym możemy opryskać powierzchnię ziemi w doniczce, uważając przy tym na to, aby nie spryskać liści naszej rośliny- to jest bardzo ważne.

Osobiście powyższe metody testowałam wielokrotnie i niestety nigdy się u mnie nie sprawdziły. Kilkukrotnie dostałam informacje od moich obserwatorów na Instagramie, że te metody u nich zadziałały, ale okazały się nieskutecznie niestety u większości. 


A czy przesadzać rośliny, które mają pleśń na ziemi? 

Problem pleśni na podłożu najczęściej pojawia się w okresie jesiennozimowym, a dobrze (chyba :) wiemy, że nie jest to sprzyjający okres na przesadzanie roślin. Podczas przesadzania w tym czasie istnieje spore ryzyko, że wraz z resztkami starego podłoża przeniesiemy zarodniki do nowego. Przez niesprzyjające warunki w mieszkaniu, pleśń dalej będzie się rozwijać.


Pleśń w doniczce na ziemi jak się skutecznie pozbyć

Co zrobić, żeby pleśń na ziemi nie powracała

Zawsze upewnijmy się o tym, że ziemia, której będziemy używać, nie jest stara, przeleżała, była odpowiednio przechowywana, starajmy się też zwracać uwagę na to, czy na opakowaniu nie ma widocznych uszkodzeń.

Zadbajmy o dobrą przepuszczalność podłoża dla wody i powietrza. Moją metodą jest sprawdzenie, czy przygotowana mieszanka po dobrym zwilżeniu łatwo rozpada się pod wpływem dotyku.

Warto również zadbać o ostrożne wietrzenie mieszkania (żeby nie przewiać roślin), a jeżeli jest taka możliwość, to o obniżenie wilgotności powietrza w mieszkaniu.



Koniecznie sprawdź zakładkę "Polecane Produkty" gdzie znajdziesz preparat, który pomoże Ci się rozprawić z problemem:)

a tymczasem,

niech Ci się zieleni,

Anna



Rośliny | Rośliny domowe | Rośliny doniczkowe | Kwiaty domowe | Jak dbać o rośliny | Pielęgnacja

  • Share:

You Might Also Like

0 comments