Kwarantanna Nowych Roślin Domowych. Co to jest, po co ją Robimy i Dlaczego Warto

By Anna Skorupska Make Your Life Greener - lutego 26, 2024

kwarantanna roślin doniczkowych po co i co to jest
Co to jest kwarantanna roślin i po co ją robimy

Hej

W tym wpisie wyjaśnię Ci, czym jest kwarantanna roślin domowych. Po co ją robimy i dlaczego warto ją przeprowadzić. Podpowiem Ci również jak zadbać o rośliny doniczkowe ustawione w odizolowaniu.

Zdarzyło Ci się, że od razu nową roślinę ustawiałaś/ łeś na półce czy regale z pozostałymi okazami? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.

Zacznijmy od tego, czym jest i na czym polega kwarantanna roślin domowych

Kwarantanna nowych roślin, dopiero co zakupionych i wprowadzonych do naszego domu, mieszkania polega na odizolowaniu takich okazów, od pozostałych roślin, które już mamy w kolekcji. Zabieg ten ma uchronić naszą zieloną, zdrową gromadkę przed zarażeniem się ewentualnymi chorobami lub szkodnikami.

Zwykle sięgamy po piękne, zdrowe rośliny bez oznak chorób liści czy bez szkodników, lecz pomimo wstępnych oględzin w sklepie, po bardzo krótkim czasie okazuje się, że w podłożu np. żerowały ziemiórki, a gdzieś pod liściem przędziorki. Ustawienie takiej rośliny wśród zdrowych grozi rozprzestrzenieniem się tego, czego nie chcemy. Gdy zauważymy, że na nowej roślinie coś żeruje, to wielce prawdopodobne jest to, że przeniosło się na inne okazy. Bardzo często są to niewielkie infekcje, które zauważamy, gdy problem powiększy się do takiego stopnia, że jesteśmy zmuszeni wykonać zabiegi mycia i/lub pryskania na wszystkich roślinach.

Oj, ile razy słyszałam "zawsze stawiałam nowe rośliny z pozostałymi i nigdy nic się nie działo". Niestety do czasu. Kiedyś to szczęście się kończy, zwłaszcza gdy kupujemy rośliny w marketach czy sklepach spożywczych, ponieważ takie okazy bardzo często mają na liściach, czy w podłożu pasażerów na gapę.

Kwarantanna zdecydowanie jest wymagana, gdy kupujemy rośliny przecenione, z „działu roślin niechcianych”

Gdzie, w jakim miejscu zrobić kwarantanne? Gdzie bezpiecznie ustawić takie okazy.

Przyjmuje się, że odległość od pozostałych roślin powinna wynosić minimum 1 metr. Dobrze, żeby taki okaz nie stał w przeciągu, żeby z podmuchem powietrza zarodniki chorób czy szkodniki nie przenosiły się na inne rośliny.

Jeżeli kupiliśmy roślinę zapakowaną w folię ochronną, to warto ją pozostawić, gdy w pobliżu stoją inne gatunki. Oczywiście folia nie powinna być szczelnie zawinięta.

czym jest i po co robimy kwarantanne roślin domowych, doniczkowych
folia ochronna może w duży stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób, szkodników

Idealnie by było mieć w domu, w mieszkaniu taką przestrzeń, gdzie bez stresu, w sporej odległości od innych roślin możemy ustawić nowy okaz.         

po co robimy kwarantanne roślin co to jest na czym polega
jeżeli brakuje nam miejsca na odizolowanie roślin, warto ją wstawić do np. plastikowego pudełka


Jakie miejsce, stanowisko będzie idealne na roślinną kwarantannę?

- z dala od przeciągów, podmuchów ciepła oraz zimna

- temperatura powinna wynosić minimum 15 stopni.

- wilgotność powietrza nie powinna być poniżej 40%.

- miejsce powinno być widne, jasne, o rozproszonym świetle, z dala od bezpośredniego słońca. Nie chcemy nowej rośliny ustawiać na południowym parapecie, ponieważ nie jest przyzwyczajona do takiego stanowiska, co może skutkować żółknięciem, utratą koloru, zasychaniem. W skrócie stresem i poparzeniami słonecznymi.

Ile powinna trwać kwarantanna nowych roślin domowych, doniczkowych?

Zwykle przyjmuje się, że okres 2 tygodni jest wystarczający, ale im dłużej możemy przetrzymać roślinę w takim miejscu, tym lepiej. Raz mi się zdarzyło, że po ok. 5-6 tygodniach na nowej roślinie pojawiły się wełnowce. Całe szczęście, że się nie rozprzestrzeniły.

Jak dbać, pielęgnować rośliny w kwarantannie.

Bardzo ważne jest to, by takie okazy często doglądać. Oglądać górę i spód blaski liściowej, ogonki liściowe, podstawę rośliny tuż przy podłożu. Patrzymy na wierzch podłoża, ranty i spód doniczki. Poszukujemy przez okres izolacji podejrzanych plamy czy szkodników. Warto mieć w szufladzie lupę, co nam zdecydowanie ułatwia doglądanie i rozpoznawanie szkodników oraz chorób.

na czym polega kwarantanna roślin domowych doniczkowych
co to znaczy "doglądanie roślin" i jak dbać o rośliny w kwarantannie, izolacji po wprowadzeniu do domu


W tym czasie sprawdzamy, w jakim tempie przesycha podłoże. To w przyszłości pomoże nam zadbać o prawidłowe podlewanie. Będziemy mniej więcej wiedzieli, co ile dni podlewać roślinę.

Rośliny absolutnie nie zraszamy. Wilgoć na liściach sprzyja rozwojowi chorób bakteryjnych oraz grzybowych.

Roślin nie nawozimy, ponieważ takie okazy były już nawożone, zanim trafiły w nasze ręce. Ponieważ dokładnie nie wiem kiedy, czym i w jakich dawkach były dokarmiane, nie chcemy doprowadzić do spalenia, przenawożenia rośliny.

W przypadku pojawienia się chorób czy szkodników wykonujemy zabiegi, które pomogą nam pozbyć się problemu. Zabiegi stosowania preparatów naturalnych, ekologicznych czy chemicznych koniecznie musimy powtórzyć! Jednorazowe zastosowanie zwłaszcza słabszych, naturalnych preparatów jest zdecydowanie niewystarczające! Opryski powtarzamy po ok. 7-14 dniach. Dokładnie się dowiemy, gdy przeczytamy ulotkę. Mam nadzieję, że czytasz ulotki?!

Gdy roślina zmaga się ze szkodnikami, chorobami, kwarantannę wydłużamy do momentu, aż pozbędziemy się problemu!

A czy przesadzać rośliny przed w trakcie, czy po kwarantannie?

Są różne szkoły. Jedni przesadzają rośliny zaraz po wprowadzeniu do mieszkania, ponieważ, to ma ułatwić podlewanie- wyczucie, kiedy jest pora na ten zabieg. Inni natomiast się wstrzymują i dają roślinie czas na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach, by również złagodzić stres związany ze zmianą miejsca oraz transportem.

Moje podejście do pielęgnacji roślin w kwarantannie zmienia się w zależności od pory roku i warunków w moim mieszkaniu. W okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie, a światło słoneczne ograniczone, rośliny nie przesadzam. Co więcej, przy włączonym ogrzewaniu warunki nie są sprzyjające dla tego typu zabiegów.

Jeśli zdecyduję się ją przesadzić, staram się ustawić w najwidniejszym możliwym miejscu w mieszkaniu lub pod specjalnymi lampami do doświetlania roślin.

Natomiast wiosną i latem, gdy rośliny rosną dynamicznie, warto je przesadzić po kilku dniach lub nawet tygodniach po kwarantannie. Jeśli podłoże jest świeże i dobrze kontroluję jego wilgotność, mogę poczekać z przesadzaniem do następnego roku lub gdy podłoże jest już dobrze przerośnięte korzeniami.

Jeśli na roślinie występują szkodniki, choroby lepiej odłożyć przesadzanie do momentu usunięcia problemu, aby nie przenieść ich wraz z resztkami starego podłoża do nowego. Ryzyko związane z przeniesieniem szkodników czy chorób niestety jest bardzo duże.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętajmy, by po kwarantannie umyć podstawki, podkładki, na których stały rośliny. Na nich mogą znajdować się jaja, larwy czy zarodniki chorób. Warto również dobrze umyć miejsce, w którym stały takie okazy.

Warto mieć również na uwadze to, że gdy wyprowadzamy rośliny z kwarantanny drastycznie nie zmienić im warunków np. z ciemnego kąta nie stawiać na bezpośrednim słońcu. Takie nagłe zmiany powodują stresy i osłabienie roślin, a przez to stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki.

Mam nadzieję, że wpis był przydatny!:.)

Zachęcam do obserwowania moich profili w mediach społecznościowych, by być na bieżąco.

Niech Ci się zieleni.

Anka
czym jest i po co robimy kwarantanne roślin domowych, doniczkowych
czym jest i po co robimy kwarantanne roślin domowych, doniczkowych

Rośliny | Rośliny domowe | Rośliny doniczkowe | Kwiaty domowe | Jak dbać o rośliny | Pielęgnacja Roślin 


  • Share:

You Might Also Like

0 comments