Dlaczego liść monstery nie chce się rozwijać ?

By W Moim Ogrodzie - stycznia 04, 2021

Dlaczego monstera nie rozwija młodych liści? 


    W tym poście poruszę temat młodych, zwiniętych monsterowych liści, które 

od kilku tygodni, a może nawet miesięcy nie rosną i nie chcą się pochwalić piękną 

i soczysto zieloną blaszką liściową.

Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić?!


    Każdy, nowy liść (najlepiej podziurawiony;) u monstery cieszy, jak nadejście wiosny, ale co powoduje, ze czasami gagatek nie chce się rozwijać? W okresie jesienno- zimowym rośliny z braku naturalnego światła rosną znacznie wolniej dlatego zwinięty w kłębek liść przez 2 tygodnie nie jest powodem do niepokoju, 

ale gdy stoi w miejscu od 2 miesięcy, to pora dokładniej przyjrzeć się roślinie. 


    Powodów nierozwijania liści może być kilka. Atak roztoczy, wciornastków, przędziorków lub przelanie, które w konsekwencji serwuje nam, a raczej monasterze chorobę bakteryjną lub porażenie grzybowe. Czasami wyżej wymienione plagi mogą występować jednocześnie... Najczęstszym powodem jest przelanie, ale wspomagać, to może nadmiar wilgoci w powietrzu np. od zraszania liści. 


Na zdjęciu widoczny efekty nadmiernej wilgoci w systemie korzeniowym- od zbyt częstego lub /i obfitego podlewaniaCo zrobić?


Po pierwsze - niech Cię rączka nie świerzbi, liścia nie rozwijaj, nie dotykaj. Jeżeli liść jest zdrowy, tylko rośnie w swoim, wolnym tempie, a spróbujesz go rozwinąć, 

to uszkodzisz delikatną tkankę i na liściu pozostaną nieodwracalne ślady oraz deformacje.

Po drugie- nie zraszaj, bo to sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych na liściach.

Po trzecie- czekaj. Nie wycinaj. Korci, żeby ciachnąć, odciążyć roślinę by za chwilę wypuściła nowy liść, ale gdy uzbroisz się w cierpliwość, to za kilka tygodni, na pędzie pojawi się kolejny, nowy. Wtedy ciachnij ten niepotrzebny 


Tę monsterę mam od 5 miesięcy- z nierozwiniętym liściem. Nie wycinałam, nie rozwijałam, aż w końcu na pędzie pojawił się nowy, zdrowy liść. Zdeformowany wytnęPo czwarte-dokładnie obejrzyj roślinę czy nie żeruje na niej wciornastek lub przędziorek, a może znajdziesz brązowiejący liść z żółtą obwódką, który wskazuje na przelanie. W przypadku szkodników odsyłam Cię do filmów, o tym, jak walczyć z przędziorkiem oraz wciornastkiem. 

Walka z wciornastkami TU https://youtu.be/RT6ufAc9f6k

Walka z przędziorkiem TU https://youtu.be/cb3Z-QmRJVE


Jeżeli Twoja monstera została przelana, ale liści z żółtą obwódką jest tyle, co kot napłakał, to przy kolejnym podlewaniu zastosuj wywar z czosnku lub środek grzybobójczy o działaniu układowym- to wystarczy. Gdy porażonych liści jest tyle, że mogłaby nad nią stać zawodowa płaczka, to odsyłam Cię do filmu, który uratował niejedną monsterę. Na pewno pomoże. Jak uratować przelaną monsterę, która ma żółte, brązowe plamy na liściach ?
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny! :)


Niech Twoje rośliny rosną pięknie i zdrowo!

Pozdrawiam

Anna 
Polecam:


środek grzybobójczy ➡️  http://bit.ly/3597IjO 
środek na szkodniki ➡️ http://bit.ly/2L3DZC3 
środek na przędziorka➡️ https://bit.ly/2IPzJoJ
środek na wciornastka, wełnowce➡️ https://bit.ly/3kQ3SRL
nawóz dolistny➡️ https://bit.ly/3lTTaL7
kwasy humusowe➡️ https://bit.ly/2HnQlD5


  • Share:

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Powie mi Pani jak przygotować ten wywar z czosnku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Rozgnieć główkę czosnku i zalej wrzątkiem, potem zostaw na pare godzin. Taki wywar rozcieńcz z litrem wody i gotowe :)

    OdpowiedzUsuń