Jak często należy podlewać storczyka? Podlewanie storczyków

By Anna - marca 13, 2024


Jak często należy podlewać storczyka? Podlewanie storczyków

Hej!

W tym wpisie podpowiem Ci, jak podlewać storczyki i na co warto zwrócić uwagę podczas tego zabiegu, a jest kilka często powielanych mitów i błędów, które negatywnie wpływają na zdrowie tych roślin. Przedstawię Ci 2 „szkoły” prawidłowego podlewania storczyków, by pomóc dobrać Ci najwygodniejsza dla Ciebie metodę.

Co ile dni podlewać storczyki?

Myślę, że mogł*ś natrafić na powielane informacje, że storczyki podlewamy, gdy ich korzenie będą miały srebrną barwę. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów!


Przed podlaniem przede wszystkim nie zwracamy uwagi na kolor korzeni, lecz na stopień wysuszenia podłoża! Jeżeli korzenie zrobiły się srebrne, to i tak najczęściej podłoże jest jeszcze wilgotne. Pamiętajmy, że w naturze rośliny te są epifitami, korzeniami utwierdzone do konarów drzew. Wokół korzeni jest stała cyrkulacja powietrza, przewiew. Ponowne podlewanie, gdy podłoże nie wyschło, odcina dostęp do świeżego powietrza, a to w konsekwencji powoduje choroby korzeni. Falenopsisy podlewamy wtedy, gdy podłoże im całkowicie wyschnie.


Jak często należy podlewać storczyka? Podlewanie storczyków
po podlewaniu warto się upewnić, że w doniczce nie zalega woda. Wystarczy przechylić doniczkę, by wypłynął nadmiar wody


Przy podlewaniu uważajmy, by nie zamoczyć liści ani korony. W razie potrzeby osuszamy je papierowym ręcznikiem czy chusteczką.


Więc po czym poznać, ze należy podlać storczyka?

Po stopniu wysuszenia podłoża! Podlewamy je, gdy podłoże całkowicie wyschło. Zawsze należy to sprawdzić przed podlaniem. Jeżeli nie masz pewności czy odpowiednio wyschło, to oznacza, że warto się wstrzymać z podlewaniem na kilka dni :) Ważne jest również to, żeby rośliny nie stały zbyt długo w suchym podłożu, bo to spowoduje ich odwodnienie, a w konsekwencji pomarszczone liście.

Zwykle w ciągu lata podlewamy co 7- 10 dni, bo w tym czasie podłoże zdąży wyschnąć. A jak podlewać storczyki zimą, kiedy te wolniej rosną? Zwykle co 10- 14 dni, ale to zależy od warunków, jakie mamy w mieszkaniu, jaka jest wilgotność i temperatura powietrza, które wpływają na tempo przesychania podłoża.

Jak podlewać storczyka w doniczce?

Są różne szkoły podlewania storczyków. Przedstawiam Ci dwie z nich.

Szkoła „Namaczania”

Storczyka wstawiamy do naczynia wypełnionego wodą miękką, przefiltrowaną o letniej temperaturze. Może to być również woda przegotowana, zlana z czajnika. Oczywiście przed podlaniem powinna ostygnąć. Poziom wody powinien sięgać rantu doniczki. Roślinę pozostawiamy na ok. 30 minut, by podłoże dobrze nasiąkło wodą. Jeżeli nasza roślina jest mocno odwodniona, ma pomarszczone korzenie i te, po upływie 30 minut moczenia nie odzyskały jędrności, to czas zanurzenia w wodzie wydłużamy o kolejne 30 minut.

Woda w naczyniu może sięgać połowy doniczki, ale wtedy warto po ok. 10-15 minutach moczenia, dodatkowo równomiernie polać podłoże od góry.


moczenie namaczanie nawadnianie storczyków


Po wyciągnięciu z wody warto się upewnić, że nadmiar wody wypłynął z doniczki. Wystarczy ja przechylić.

Szkoła „Przelewania”

Storczyka ustawiamy na podstawce i od góry przelewamy wcześniej przygotowaną wodą, tak by ta przepłynęła przez doniczkę. Często takie podlewanie nie jest wystarczające, by dobrze nasączyć podłoże, dlatego roślinę pozostawiamy na podstawce na ok. 20-30 minut, by woda siłami kapilarnymi podsiąknęła do góry, do substratu.

Gdy w ten sposób przelewamy storczyki ustawione w ozdobnych osłonkach, uważajmy, by woda skumulowana na dnie nie sięgała korzeni, ponieważ będzie to skutkowało ich zagniwaniem.

Jak często należy podlewać storczyka? Podlewanie storczyków

Podlewanie tą metodą wykonujemy znacznie częściej, ponieważ podłoże znacznie szybciej przesycha niż te, które mocno nasączyliśmy.


Zaletą tej metody jest to, że podczas przelewania podłoża, wypłukujemy nadmiar nawozów oraz materii organicznej.

W uprawie storczyków warto stosować na przemiennie te dwie metody podlewania, dzięki temu dbamy również o podłoże :).

Mam nadzieję, że wpis był przydatny :)

Polecam Ci przy okazji mojego e-booka [autopromocja] na temat podlewania roślin domowych. Dowiesz się z niego m.in.


  • - jak podlewać kaktusy, sukulenty, epifity, monstery, draceny, fikusy, maranty, - begonie i wiele, wiele innych.
  • - po jaką wodę sięgać i jak ją przygotować do podlewania
  • - jak podlewać rośliny przesadzane, nowozakupone, w czasie zimy oraz lata
  • - jak zabezpieczyć rośliny na czas urlopu
  • - czym charakteryzuje się przelane, a czym przesuszenie i jak podlewać takie rośliny
  • - jak ratować rośliny przelane, ale również przesuszone
  • - jakich błędów unikać i jakich zasad przestrzegać
  • - co zrobić z pleśnią na podłożu
  • a co najważniejsze, publikacja ta, zawiera listy rośliny z podziałem na ich wymagania np. które rośliny należy przesuszyć między podlewaniem, a które nie przeżyją zastoju wody w doniczce. Rośliny są podzielone na aż 7 kategorii. Każda kategoria zawiera opis, jak należy nawadniać przydzielone do niej gatunki.

  • Kupisz >  TU

  • książka o podlewaniu roslin domowych


a tymczasem 

niech Ci się zieleni

Anka



Rośliny |Storyczk | Storczyki|  Rośliny domowe | Rośliny doniczkowe | Kwiaty domowe | Jak dbać o rośliny | Pielęgnacja Roślin 

  • Share:

You Might Also Like

0 comments