Edema- wodniste plamy, pęcherze i obrzęki na liściu - co to za choroba i jak ją zwalczyć?

By Anna - grudnia 14, 2021

             

przezroczyste, wodniste plamy lub pęcherze z woda na liściach?

     

Hej!

Na liściach Twojej rośliny pojawiły sie wodniste plamy oraz obrzęki wypełnione wodą? To edema (obrzęk z łac. oedema) Co je powoduje czy to zagraża roślinom i jak się tego pozbyć? 

W tym wpisie wyjaśnię Ci czym jest edema roślin, czyli wodniste, przezroczyste plamy na liściach. Czasami edema objawia się w formie pęcherzy wypełnionych wodą. Poniżej podpowiem Ci co z tym zrobić i jak dbać o rośliny, żeby unikać takich problemów.                                                                        


czym jest edema na roślinach
Edema- obrzęk na liściach roślin- choroba fizjologiczna


Czym jest edema ( oedema)?

Choroba fizjologiczna, sposowdowana nadmiernym i szybszym pobieraniem wody z podłoża przez korzenie roślin niż jest ona w stanie wydalać w procesie transpiracji- (transpiracja- czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin przez aparaty szparkowe, przetchlinki) Nadmiar wody kumuluje sie w mezofilu lub wewnętrznych komórkach liścia. Nakumulowana woda uszkadza komórki, rozrywając je powodując przy tym niewielkie, spuchnięte plamy przypominające pęcherze, które z czasem korkowacieją powodując nieestetyczne znamiona zwłaszcza na roślinach drewniejących jak np. fikusy. Przy szybkiej reakcji gdy zauważymy chorobę, roślinę potraktujemy w odpowiedni sposób pęcherze zanikają niepozostawiający po sobie śladu.

Edema najczęściej powstaje na spodniej stronie blaszki liściowej gdzie znajdują się aparaty szparkowe, które biorą udział w transpiracji. Zdarza się, że plamy mogą powstawać również z wierzchu liścia, ogonkach liściowych, łodygach czy kwiatach. Pęcherze mogą pękać pozostawiając pudrowy lub rdzawy nalot wyglądając przy tym jak łuskowate plamy, które mogą być mylone z innymi zaburzeniami i chorobami jak np. z rdzą fuksji.

jak wygląda dema na roślinie
edema na spodzie liścia filodendrona gloriosum

U jakich roślin wystepuje edema?

Edema może występować u roślin uprawianych w donicach, w szklarniach, tunelach oraz u roślin uprawianych w gruncie, w ogrodach gdy występują określone warunki środowiskowe. Wodniste obrzęki najczęściej występuja na takich roślinach jak, pelargonie, storczyki, monstery, filodendrony, rododendrony, begonie, kapusta, pomidory, bratki, fuksje, fiołki, peperomie, grubosze oraz inne rośliny, o mięsistych liściach.

Co powoduje edemę? Kiedy występuje obrzęk na liściach, w jakich warunkach?

Edema pojawia się na roślinie gdy występuje znaczna róznica między temepratura powietrza a temeperatura podłoża, w której rośliny uprawiamy np. u roślin uprawianych na nagrzanych od kaloryfera parapetach ale przy zimnych szybach. Takie stanowisko uprawy wpływa na pobudzenie korzeni do znacznie większego pobierania wody przez korzenie niż roślina jest w stanie transpirować.  

Wodniste pęcherze pojawiają się gdy roślina uprawiana jest w nadmiernej wilgotności powietrza (powyżej 70%) gdy roślinie brakuje światła do prawidłowo przeprowadzanej fotosyntezy oraz gdy temperatura powietrza jest zbyt niska, co hamuje wegetację. Czasem edema może występować jako reakcja na niektóre fungicydy i insektycydy głównie na bazie olejów, które zatykają aparaty szparkowe.

Edema może się również pojawiać na roślinach, które są regularnie zraszane, a których roślin domowych lepiej nie zraszać przeczytasz w tym wpisie :)

co to są wodniste pęcherze z woda n liściu rośliny
Edema zaczyna się pojawiać na spodzie liścia, gdy jest rozległa zmiany mogą pojawiać się na górnej stronie blaszki liściowej, łodygach oraz kwiatach

Co zrobić z roślinami dotknietymi edemą? Jak zapobiegać wodnistym pęcherzom?

Niestety mocno dotknięte rośliny przestają rosnąć. Nie wycinajmy liści ponieważ może, to pogorszyć ich stan- nadmiar pobieranej wody, której roślina nie może wydalić w procesie transpiracji, kumuluje się w nowych miejscach- na liściach, łodygach, kwiatach, a wcześniej powstałe pęcherze znacznie się powiększają.

Trzeba roślinie poprawić warunki- zwiekszyć przewiewność powietrza wokół rośliny np. ustawiając wiatrak- nie wystawiajmy roślin w przeciąg- to im tylko zaszkodzi.  Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy powietrze jest ciepłe i suche. Ostrożnie podlewamy roślinę nie dopuszczając do jej całkowitego przesuszenia oraz nie dopuszczajmy do tego, że roślina ma mokre podłoże. Ważna jest temeperatura wody, która podlewamy. Powinna mieć temperaturę pokojową tzn. taką w jakiej uprawiane są rośliny.

Zapewnijmy naszym kwiatom doniczkowym odpowiednio przepuszczalne podłoże. Jeżeli woda po podlaniu zalega w podłożu zbyt długo, to wskazane jest przesadzenie rośliny.

Podlewajmy rośliny rano

Pamietajmy o wylewaniu po podlewaniu nadmiaru wody z podstawki 

Podlewajmy rośliny rzadziej, jak jest chłodno

Pamietajmy, że niska temperatura nocą i wysoka wilgotność powietrza hamują transpiracje wody z liści.

Niskie ciśnienie atmosferyczne zwiększa transpiracje, co łagodzi obrzęki


Na temat edemy opowiadam w tym filmie :)


Niech Ci się zieleni!
Anna Skorupska






żródło :

Utha State University usu.edu/pests/imp/notes_orn/list-treeshrubs/oedema

University of Wisconsin -Madison hort.extension.wisc.edu/articles/edema

Cornell University Collage of Agriculture and Life Sciences plantclinic.cornell.edu/factsheets/oedema.pdf

Royal Horticultural Society www.rhs.org.uk/problems/oedema

  • Share:

You Might Also Like

0 comments