Jak rozmnożyć monsterę? Kilka sposobów na rozmnożenie, pobranie sadzonek monstery

By Anna - lutego 25, 2024

jak rozmnożyć monsterę, jak pobrać sadzonki z monstery, rozmnażanie monstery, jak zrobić sadzonki z monstery, rozmnażanie monstery z liścia
W jaki sposób najlepiej i najszybciej rozmnożyć monsterę

Hej

W tym krótkim poście podpowiem Ci,  jak w łatwy sposób możemy rozmnożyć monsterę :).


Monsterę możemy rozmnożyć na kilka sposobów, a który wybrać, który jest najlepszy? To tak na prawdę zależy od nas samych, od tego ile mamy czasu i jak często możemy sadzonki kontrolować, doglądać. Mam nadzieję, że spośród przedstawionych metod znajdziesz tę, która będzie Ci odpowiadać :)

Przed przystąpieniem do rozmnażania monstery warto przestrzegać kilku zasad, które mają wpływ na sukces w ukorzenianiu się tych roślin.

- sadzonki najlepiej pobierać 1-2 dni po podlaniu. W tym przypadku mamy pewność, że odcięta gałązka jest prawidłowo nawilżona.

- sadzonki pobieramy czystym, naostrzonym narzędziem- najlepiej sekatorem lub nożem. Unikajmy nożyczek, które uszkadzają tkanki. Uszkodzone, poszarpane tkanki szybko zamierają, stając się tym siedliskiem dla groźnych patogenów.

Monsterę możemy rozmnożyć przez wysiew nasion, podział rośliny, pobranie sadzonek szczytowych, węzłowych oraz przez odkłady powietrzne.


Najprostszą metodą na rozmnożenie monstery jest podział nowo zakupionej rośliny. W doniczce zwykle posadzonych jest kilka sadzonek, więc po wyciągnięciu z pojemnika możemy je rozdzielić. Pytanie tylko, czy czasem nie chcemy mieć więcej posadzonych pędów w jednym miejscu, żeby roślina wyglądała obficiej i ładniej? ;)


Jakie sadzonki pobierać z monstery?


jak rozmnożyć monsterę, jak pobrać sadzonki z monstery, rozmnażanie monstery, jak zrobić sadzonki z monstery, rozmnażanie monstery z liścia

Wyróżniamy 2 rodzaje sadzonek pędowych- uciętych fragmentów monstery.

Sadzonka szczytowa- jest to sam szczyt, koniec pędu wraz z ostatnim liściem. Sadzonka szczytowa może mieć 2, a nawet 3 liście. Ważne jest, by taki pęd nie był z byt młody, czyli nie był miękki, giętki, ponieważ prędzej nam zgnije, niż wytworzy korzenie. Podczas ucinania takiej sadzonki warto zwrócić uwagę na to, by nie rozwijał się nowy liść, ponieważ bardzo często roślina z braku korzeni go odrzuca — ten zasycha, brązowieje.

rozmnażanie monstery z liścia, łodygi, bez korzenia powietrznego, z korzenia,
Co to jest sadzonka szczytowa monstery i jak ja pobrać


rozmnażanie monstery z liścia, łodygi, bez korzenia powietrznego, z korzenia,
Co to jest sadzonka węzłowa, pędowa monstery i jak ja pobrać
W jaki sposób najlepiej i najszybciej rozmnożyć monsterę


Sadzonka pędowa- jest to fragment łodygi wraz z liściem, korzeniem powietrznym oraz uśpionym pąkiem potocznie nazywanym „oczkiem". Sadzonka pędowa może nie mieć liścia oraz dobrze wykształconego korzenia powietrznego- on zacznie rosnąć, w trakcie ukorzeniania się. Może zdarzyć się sytuacja, że sadzonka będzie miała bardzo długi korzeń powietrzny i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go skrócić. Przy tym jest bardzo ważne to, by rana po cięciu przyschła- zarosła cienką błonką, czyli tkanka kalusową.

rozmnażanie monstery z liścia, łodygi, bez korzenia powietrznego, z korzenia,
Jak prawidłowo ukorzenić monsterę, jak pobrać sadzonkę z pędu

Jak pobierać sadzonki z monstery: 


- cięty pęd powinien mieć gładką, czystą ranę wykonana pod kątem 90 st. względem łodygi. Po pobraniu sadzonki, zanim przystąpimy do dalszych kroków, pozostawiamy ją do przesuszenia na ok. 30-60 minut, żeby rany po cięciu pokryła tkanka kalusowa.


- z rany nie powinny wyciekać soki. Jeżeli tak się dzieje, należy ranę przeczyścić wacikiem nasączonym spirytusem i odczekać do momentu, aż rana przyschnie.

W czym i jak ukorzeniać monsterę:


- pobrane sadzonki najszybciej ukorzenimy w pojemniku z wodą.
By zminimalizować ryzyko zagniwania pędów, przestrzegajmy zasad higieny podczas pobierania sadzonek oraz podczas procesu ich ukorzeniania się- odkażone pojemniki, czysta woda, porządek wokół roślin.


Możemy natrafić na sposoby zabezpieczania pędów przed zagniwaniem steryną- woskiem. Osobiście nie jestem zwolenniczką tej metody, ponieważ w przypadku gdy na sekatorze, a następnie na ranie znalazły się zarodniki patogenów, to po zalaniu woskiem, pod „czopem” te bardzo łatwo się namnażają. Przez wosk na ranie nie widzimy, że rozwija się infekcja, a gdy ją zauważymy, często jest już za późno na ratowanie sadzonki.

Możemy pokusić się u ukorzenianie w zwilżonym perlicie, mchu torfowcu czy podłożu do pół hydroponiki, lecz uważajmy przy tym, by te całkowicie nie przeschły w trakcie wytwarzania korzeni przez sadzonkę.


Podczas ukorzeniania warto pamiętać, że:

- próba ukorzenienia pędu w podłożu w ok. 95% przypadkach kończy się niepowodzeniem.

- wodę z pojemnika wymieniajmy co 2-3 dni, a przynajmniej raz w tygodniu.

- sadzonki przetrzymujemy w widnym, jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego słońca, które wysuszy, uszkodzi delikatne liście.

- warto zadbać o wyższą wilgotność powietrza wokół sadzonek z liściem, by ten zbytnio się nie odwodnił, gdy jeszcze nie są wytworzone korzenie


rozmnażanie monstery z liścia, łodygi, bez korzenia powietrznego, z korzenia,
ukorzenianie przez odkłady powietrze oraz pobranych sadzonek w mchu torfowcu.


Rozmnażanie monstery przez odkłady powietrzne. Na czym to polega?

Kolejnym bardzo prostym sposobem rozmnożenia monstery, który nazywam „dla leniwych” jest odkład powietrzny.

Metoda ta polega na owinięciu korzeni powietrznych wybranego fragmentu pędu, który chcemy uciąć, pobrać zwilżonym mchem torfowcem lub przesianym odkwaszonym torfem. Śmiało możemy owinąć pęd, gdzie korzeń powietrzny jest ledwo wykształcony. Mech torfowiec czy torf zawijamy folią, żeby szybko nie przesychały oraz trzymały się rośliny :) Naszym zadaniem jest pilnowanie, by to medium do ukorzeniania całkowicie nie przeschło. Łatwo zwilżymy je za pomocą opryskiwacza uchylając kawałek folii.

Po kilku tygodniach, gdy zauważymy, że w mchu czy torfie wytworzone są gęste korzenie, pęd ucinamy poniżej miejsca ukorzeniania się. Taką sadzonkę przenosimy do podłoża. Zwinięte korzenie możemy bardzo delikatnie rozplątać, ale nie róbmy tego na siłę. W ich rozplątywaniu pomocne będzie ich wcześniejsze namoczenie.

Kiedy i jak przenosić, sadzić sadzonki w podłożu

- korzenie przed posadzeniem w podłożu powinny mieć ok. 6- 8 cm i być rozgałęzione. Często lepiej się wstrzymać i jeszcze chwilę poczekać aż korzenie będą większe, zanim przeniesiemy do podłoża

- zwróćmy uwagę na wielkość doniczki-duża doniczka, to dużo podłoża, które chłonie dużo wilgoci, a ta może powodować zagniwanie sadzonek.

- sadzonki możemy posadzić do mieszanki podłoży dla młodych, małych roślin lub w mieszankę docelową dla monster.

- po posadzeniu pamiętajmy o ostrożnym podlewaniu- nie dopuśćmy do całkowitego przesuszenia podłoża między podlewaniem, ale też pilnujmy, by w doniczce nie było błota.

Na temat rozmnażania innych roślin domowych, ale również o podłożach, o zasadach 
ich komponowania dla konkretnych gatunków, znajdziesz w moich e-bookach ;) [autopromocja]


Mam nadzieję, że wpis był przydatny!:.)

Niech Ci się zieleni.

Anka


rozmnażanie monstery z liścia, łodygi, bez korzenia powietrznego, z korzenia,


Rośliny | Rośliny domowe | Rośliny doniczkowe | Kwiaty domowe | Jak dbać o rośliny | Pielęgnacja Roślin 

  • Share:

You Might Also Like

0 comments