Jaka ziemia dla grubosza- drzewka szczęścia? Jak przygotować i dobrać podłoże dla różnych gatunków gruboszy
Jaka ziemia dla drzewka szczęścia? Jak przygotować i dobrać podłoże dla różnych gatunków gruboszy? |
Hej! W tym krótkim poście podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę podczas przygotowania nowego podłoża, ziemi, gdy przesadzamy drzewko szczęścia.
Na wstępie przypominam, że grubosze są sukulentami. Magazynują wodę w swoich tkankach na okresy suszy, które pojawiają się w naturalnych warunkach występowania tych roślin. Nadmiar wody w podłożu powoduje zagniwanie korzeni, ale również podstawy pędów, żółknięcie, zrzucanie liści, a następnie zamieranie.
różne gatunki i odmiany gruboszy, a wymagania co do podłoża identyczne :) |
Podłoże dla drzewka szczęścia, ale również innych gatunków i odmian gruboszy powinno być lekkie i bardzo dobrze przepuszczalne dla wody, którą podlewamy. Co to oznacza?
Po podlaniu woda powinna w bardzo szybkim tempie przepłynąć przez doniczkę i wypłynąć na podstawkę.
Mieszając komponenty takie jak torf, perlit, piasek czy wermikulit zwróćmy uwagę na to, czy po zwilżeniu takiej mieszanki i zrolowaniu jej w kulkę łatwo rozpada się pod wpływem dotyku.
Unikajmy komponentów, które magazynują wodę na dłużej i powoli oddają ją do podłoża, czyli unikajmy np. kory piniowej, mchu torfowca.
Crassula ovata 'Sunset' - grubosz jajowaty w odmianie 'Sunset' |
Ziemia torfowa czy kompostowa powinna być przesiana przez sito - pozbawiona długich włókien czy nierozłożonych fragmentów gałęzi czy korzeni.
Wszelkie grudy, zlepki należy rozbić, rozgnieść.
Ziemia tuż przed przesadzaniem powinna mieć temperaturę pomieszczenia, w którym uprawiamy roślinę!
Podłoże dobieramy również pod budowę systemu korzeniowego. Ponieważ korzenie gruboszy, drzewka szczęścia są cienkie, delikatne, to mieszanka powinna zawierać przewagę drobnej frakcji (wielkości) komponentów. Do mieszanki warto dodać odrobinę żwirku, który pomoże ustabilizować roślinę w podłożu, która podczas wzrostu potrafi pod wpływem swojego ciężaru wywracać się z doniczki. Jeżeli rośliny w ciągu wiosny, lata wystawiamy na zewnątrz warto wtedy sięgnąć po większą ilość piasku, żwirku, które zapewnią odpowiednie odprowadzenie wody i cyrkulację powietrza w podłożu.
Czy dla gruboszy, dla drzewka szczęścia sprawdzi się gotowe podłoże zakupione w sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym?
Nie do końca. Przetestowałam, sprawdziłam wiele gotowych mieszanek i każda z nich zawiera za dużą, procentową zawartość torfu w porównaniu komponentów, które zapewniają dobry drenaż, napowietrzenie, czyli np. perlit. Do każdej gotowej mieszanki zalecałabym dosypać komponentów rozluźniających jak np. wermikulit, pumeks, perlit czy nawet włókna kokosowe w takim stosunku, by mokra mieszanka łatwo rozpadała się pod wpływem dotyku.
od lewej Crassula perforata, Crassula ovata' Hobbit' |
Co dodać do podłoża, ziemi, gdy szykujemy własną mieszankę ziemi dla gruboszy?
Każdy domowy ogrodnik powinien w swoich zapasach posiadać perlit, za pomocą którego przygotujemy mieszankę uniwersalną, która sprawdzi się w każdy warunkach uprawy. Oprócz perlitu warto posiadać takie komponenty jak wermikulit, pumeks, żwirek, piasek, włókna kokosowe. A jaki one mają wpływ na podłoże i rośliny, dowiesz się z mojego e-booka na temat podłoży, komponowania własnych mieszankę. W e-booku (Sprawdź) znajdziesz również gotowe przepisy na podłoża dla ponad 100 gatunków roślin domowych! :)
Przepisy na podłoża dla gruboszy:
Podłoże powinno mieć 6,0-6,5 pH
Mieszanka ziemi uniwersalnej:
60% ziemia uniwersalna/ odkwaszony torf
40% perlit
Mieszanka optymalna:
30% ziemia uniwersalna/ kompostowa/ odkwaszony torf
30% włókna kokosowe
20% wermikulit
20% piasek
lub:
40% ziemia uniwersalna/ kompostowa/ odkwaszony torf
30% perlit/ piasek
20% włókna kokosowe/ chipsy kokosowe
10% pumeks
Do mieszanki możemy dosypać odrobinę (ok 10%) piasku, żwirku.
Przypominam, że grubosze warto przesadzać w suche podłoże i je podlać dopiero po ok. 2-3 dniach od tego zabiegu. Podczas przesadzania powstają mikrouszkodzenia, które u roślin z tkanką gruboszowatą- magazynującą wodę po posadzeniu w mokrą ziemię często są zaproszeniem dla patogenów powodujących zagniwanie.
Co zrobić, gdy drzewko szczęścia wypada z doniczki, wywraca się?
Na wierzch doniczki warto ułożyć większe kamienie, które przytrzymają roślinę w pionie, do momentu, aż ta dobrze ukorzeni się w nowym podłożu.
Crassula ovata 'Undulata' |
A jak podlewać drzewko szczęścia i inne grubosze?
Podlewamy w momencie, gdy podłoże całkowicie przeschnie. W okresie wiosenno- letnim starajmy się nie dopuścić do tego, że podłoże będzie zbyt długo suche, co spowalnia wzrost tych roślin. W okresie zimowym podlewamy rzadziej, czyli suche podłoże w doniczce pozostawiamy na dłużej i podlewamy mniejszą ilością wody niż w czasie lata.
Gdy woda po podlaniu wypłynie na podstawkę, roślinę pozostawiamy na ok. 15-20 minut, by woda podsiąknęła do góry, do podłoża i równomiernie je nawilżyła. Po wspomnianym czasie nadmiar wody z podstawki wylewamy!
Więcej informacji na temat podłoży, ich właściwości czy komponowaniu dla konkretnych gatunków np. monstery znajdziesz w moim e-booku. Serdecznie polecam :)
autorski e-book o podłożach dla roślin domowych |
Niech Ci się zieleni!
Anna Skorupska
Najważniejsze w uprawie gruboszy to sprawdzanie podłoża przed podlaniem oraz cierpliwość |
0 comments