Wiosenna pielęgnacja trawnik KROK PO KROKU. Jak dbać, o trawnik ?

By Anna Skorupska Make Your Life Greener - maja 16, 2021

 Artykuł powstał dzięki marce Twój Ogród


Jak prawidłowo, krok po kroku zadbać o trawnik po zimie? Jakie, wiosenne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać na ogrodowej murawie, by cieszyła nasze oko w kolejnych miesiącach?

Wreszcie za oknem tak długo wyczekiwana wiosna budząca nasze ogrody do życia po zimowym spoczynku.

Spośród wielu elementów zagospodarowania naszego ogrodu, które połączone w całość, tworzą tą niepowtarzalną dla nas przestrzeń, trawnik jest w bardzo dużym stopniu odpowiedzialny za ogólny wygląd oraz estetykę otoczenia wokół domu. Murawa jest jednym z najbardziej wymagających elementów zagospodarowania terenu.



Wiosenna pielęgnacja trawnika


Kiedy rozpoczynamy wiosenną pielęgnację trawnika? 


Po pierwszym koszeniu, gdy podłoże jest już wystarczająco suche, aby można było przeprowadzić wertykulację, która pozwala nam na dalsze czynności.


Na jaką wysokość skosić trawnik po zimie, z początkiem wiosny? 

Pierwsze koszenie wykonujemy na wysokość ok 4-5cm, co umożliwi nam wykonanie kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych takich, jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie, nawożenie oraz dosiewanie- odnawianie trawnika


Na czym polega wiosenna wertykulacja trawnika i jak ją wykonać?


jak dział wertykulacja na system korzeniowy murawy


Krótko skoszony trawnik wertykulujemy co najmniej dwukrotnie w przeciwnych kierunkach- “na krzyż”. Usuwamy tym, poprzez pionowe nacinanie darni próchnicę powierzchniową potocznie nazywaną “filcem” oraz zwiększamy możliwość dopływu powietrza, wody, oraz składników pokarmowych do strefy korzeniowej.

    Wiosenna wertykulacja powinna być wykonana płytko, to znaczy, że ostrza urządzenia powinny nacinać darń na głębokość do 2 cm. Głębsza wertykulacje wykonujemy w okresie jesiennym, ale więcej informacji, o tym zabiegu napiszę we wrześniu.




    Po wykonanej wertykulacji  bardzo często posiadacze trawników łapią się za głowę widząc pierwszy raz efekt pracy wertykulatora gdyż, piękna, gęsta darń nagle zrobiła się rzadka i prawie niewidoczna. 


Jak wygląda trawnik po wertykulacji ?

Takie przerzedzenie darni odmładza ją i wpływa bardzo dobrze na dalszy proces wzrostu oraz pozwala na przystąpienie do kolejnych prac. 



Jaki kolejny zabieg pielęgnacyjny wykonać po wertykulacji trawnika?


    Następnym krokiem w wiosennej pielęgnacji trawnika jest aeracja czyli napowietrzanie poprzez nakłuwanie darni. Zwiększa ona zarazem przepuszczalność podłoża i dopływ powietrza do głębszej strefy korzeniowej, co jest istotnym czynnikiem przy założeniu “piękny trawnik”. Tak przygotowany trawnik piaskujemy, zasklepiając nakłucia po aeracji, co utrzyma przepuszczalności gleby na odpowiednim poziomie do następnej pielęgnacji. Na metr kwadratowy równomiernie rozsypujemy i rozgrabiamy do 3 kg piasku - ilość jest zależna od podłoża, na którym założyliśmy trawnik.


Jak zregenerować stary trawnik ? Jak nawozić? 


    Jeżeli trawa po wertykulacji jest odpowiednio gęsta możemy zaaplikować nawóz pamiętając jednak o tym, że trawnik potrzebuje około tygodnia na regenerację po poprzednich pracach, następuje to najlepiej jedynie przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności czyli po deszczu. Za wcześnie zastosowany nawóz może jedynie zaszkodzić. W ogrodach moich klientów stosuję profesjonalny nawóz przeznaczony do wiosennego nawożenia każdego trawnika Nawóz do trawników - gęsta zdrowa darń z firmy Twój Ogród Dla równomiernego odżywienia murawy nawóz rozsypuję za pomocą siewnika. 1 kilogram nawozu starczy na ok 20m2. Przy dobieraniu nawozów do naszej murawy bardzo często wybieramy preparaty bogate w mikro i makroelementy nie zwracając uwagi na to, czy nawóz zawiera chlorki. Nadmiar chlorków, a nawet niewielka ich obecność w składzie nawozowym negatywnie wpływa na wzrost oraz zdrowotność murawy, ale również wprowadza do środowiska szkodliwą dla pozostałych roślin substancję. Stosowany przeze mnie nawóz nie posiada wkładów chlorkowych w swoim składzie, a dodatkowo, co jest ogromnym plusem, każda jego granulka zawiera zestaw wszystkich, potrzebnych makro i mikroelementów zapewniając równomierne odżywienie wszystkich roślin dzięki czemu darń ma jednolitą barwę oraz rośnie równomiernie.




    Jeżeli nasz trawnik jest zniszczony po zimie oraz poprzednim sezonie, występują przedepty lub jest zniszczony przez nasze psy, to wiosenna pielęgnacja jest idealnym momentem do wykonania dosiewki - wysiania nasion trawy w miejscach ubytków. 


Jaką mieszankę traw wybrać do dosiewu i regeneracji starego trawnika? 

 


    Często źle dobrana mieszanka nasion traw do warunków panujących w naszym ogrodzie skutkuje niezadawalającym efektem końcowym pomimo ciężkiej pracy włożonej w regenerację trawnika. Wynika, to z tego, że często stosujemy jeden typ mieszanki traw w całym ogrodzie- w miejscach nasłonecznionych oraz tych w okapie drzew. Stosujemy nasiona stare, przeterminowane i słabej jakości. W tym najważniejszym zabiegu na pomoc przychodzi nam marka Twój Ogród, która stworzyła idealne mieszanki traw przeznaczone do regeneracji różnych typów trawnika. 






Bardzo często, w jednym ogrodzie stosuję mieszankę przeznaczoną na stanowiska suche i nasłonecznione oraz do miejsc zacienionych. Moją ulubioną i wielokrotnie przetestowaną mieszanką jest Trawa RQ+ regenerujący mix – odbudowa i ubytki ponieważ nasiona, które są otoczkowane kwasami humusowymi (Rosahumusem) bardzo szybko i równomiernie kiełkują, co daje w krótkim czasie efekt pięknej i zadbanej murawy, dzięki temu nasza ciężką praca nie idzie na marne. 

Pamiętajmy o tym, by mieszankę regenerujących traw wysiewać nie tylko na ubytkach, ale również na całym trawniku, by murawa miała jednolitą barwę.



Jakie nasiona traw wybrać do dosiewki na trawnik ?


Moim sekretem pięknie zregenerowanych trawników jest stosowanie posypki na wysiane nasiona. Przysypywanie nasion traw cienką warstwą substratu do trawników chroni nasiona przed przesychaniem, co dodatkowo przyspiesza proces kiełkowania, ale również chroni je przed wydziobywaniem przez ptaki. 


Wysiane nasiona regenerujące trawnik warto przysypać warstwą ziemi do trawników


    Gdy wykonaliśmy dosiewkę, trawnik wałujemy niezbyt ciężkim walcem, aby nasiona nie zostały rozwiane przez wiatr oraz dobrze przylegały do podłoża. Kolejne nawożenie przeprowadzamy po trzech tygodniach od wykiełkowania, stosując najlepiej preparat organiczny np. Rosahumus, który zwiększa pojemność wodną gleby zabezpieczając korzenie przed letnimi upałami i suszami.


Czym, jak i kiedy nawozić trawnik w ciągu roku ?


Dla zdrowej, gęstej murawy stosujemy nawozy:

- tydzień po pierwszych zabiegach pielęgnacyjnych czyli wertykulacji nawozem wieloskładnikowym, bez dodatków chlorków Nawóz do trawników - gęsta zdrowa darń

- ok 3 tygodnie po wykiełkowaniu dosianej trawy gdy nasza gleba jest piaszczysta, szybko przesychająca lub ciężka i gliniasta nawozimy kwasami humusowymi Rosahumus,  który m. in. poprawia strukturę gleby 

- w połowie czerwca nawozem wieloskładnikowym, bez dodatków chlorków 

- nawozem wieloskładnikowym bez dodatków chlorków nie póżniej, jak do połowy sierpnia


    Jesienią, dla pięknej murawy wykonujemy kolejny szereg zabiegów pielęgnacyjnych przygotowujących darń do zimy, ale tym zagadnieniem zajmiemy się jesienią


    Pamiętajmy o tym, że ogród jest materią żywą, która czasem lubi być kapryśna. Bądźmy świadomi lub po prostu nie zapominajmy, o konieczności stworzenia murawie jak najlepszych warunków jeżeli chcemy żeby cieszyła nasze oko.







Przyjemnej pracy w ogrodzie, dobrej pogody!

pozdrawiam

Anna Skorupska


  • Share:

You Might Also Like

0 comments