Zakładanie rabaty z TRAW OZDOBNYCH 🌱 Kiedy i jak sadzić trawy w ogrodzie ?

By Anna - października 16, 2020

Kto nie lubi traw ozdobnych swobodnie powiewających i szumiących na wietrze?! No właśnie :) A kiedy je sadzić, jak je dobierać do siebie, by stworzyć piękną kompozycję roślin, która będzie ozdobą naszego ogrodu przez cały rok? O tym napisałam w poniższym poście.



      Trawy ozdobne, jak i pozostałe rośliny najlepiej sadzić jesienią, więc wszelkie obawy, że jest już za późno zostaw w domu, złap za szpadel i do dzieła! Rośliny zakupione w kontenerach- plastikowych doniczkach możemy sadzić póki można jeszcze wbić szpadel w ziemię. Pamiętaj, ze w szkółkach, rośliny nie są chowane tylko zsuwane ze sobą i w przypadku dużych mrozów przykrywane specjalną włókniną, więc jak masz jeszcze jakieś niewsadzone rośliny, to nie trzymaj ich w garażu :) Oczywiście zawsze są wyjątki od reguły. Rośliny mniej odporne na wymarzanie lepiej sadzić wiosną, ale o tym napisałam kilka zdań pod koniec postu. 

Jest znacznie więcej plusów sadzenia roślin jesienią niż wiosną. Ziemia po lecie jest nagrzana, więc sadzonki szybciej się ukorzeniają w nowym stanowisku. Częste deszcze oraz wilgoć w podłożu nie pozwolą naszym trawom przeschnąć. Rośliny zadołowane jesienią wraz z wiosną przeżywają mniejszy stres związany z sadzeniem, wcześniej odbijają, ładniej i szybciej rosną. Serio! :) Jest jeden minus. Jesień, to idealna pora dla patogenów grzybowych. Rośliny sadzone, przesadzane podatne są ataki np. rdzy źdźbłowej zbóż i traw, taką chorobę możemy przynieść do ogrodu wraz z nowymi roślinami, ale są dwa wyjścia! Nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia! :)

aranżacja ogrodowa z trawami ozdobnymi
Kolekcja traw ozdobnych w Kew Gardens 

 Po posadzeniu roślin wycinamy wszystkie zainfekowane liście lub, a najlepiej i wykonujemy oprysk na grzyba- znajdziesz multum nieszkodliwych dla zdrowia oprysków! Nie możemy dopuścić do tego, żeby patogen przezimował w naszym ogrodzie ponieważ, to się odbije na zdrowiu roślin w nadchodzącym sezonie. Jeżeli nigdy nie robiłaś czy nie robiłeś tego typu zabiegów (nawet oczyszczania z zainfekowanych liści), to robiąc, to jesienią zobaczysz ogromną różnicę w zdrowotności ogrodu w nadchodzącym sezonie. Sadzenie trawy ozdobnych wraz z nadejściem wiosny, to nic strasznego - zadbaj, o to, by nie przesychały. 

Trawy niskie, wysokie, niebieskie, różowe, purpurowe, przebarwiających się jesienią, z żółtą, białą obwódka czy paskiem na środku liścia, kwiatostanem sterczącym czy przewieszającym się, zimozielone oraz późno odbijające po zimie. Jak w tym wszystkim się nie zagubić, jakie trawy wybrać do ogrodu? 

Dobór konkretnych gatunków oraz odmian oczywiście powinien być dopasowany do naszego gustu, kolorystyki elementów małej architektury, dodatków oraz pozostałych roślin, otoczenia, bryły budynku czy chociażby tego, czy lubimy spójność i harmonię czy wolimy kontrasty. 

Ponieważ gatunków i odmian jest multum i z roku na rok ich przybywa, to w tym poście wymienię kilka przykładowych- moich ulubionych. Jeżeli masz chwilkę, to polecam Ci obejrzeć dwa filmy, które nagrałam, o ciekawych trawach ozdobnych. Mam nadzieję, że znajdziesz dla siebie idealne rośliny :)





Na jakim stanowisku, w którym miejscu w ogrodzie sadzić trawy? Gdy zaczynałam mieć styczność z tymi roślinami, to kojarzyły mi się ze stepami i "Domkiem na prerii", więc wydawało mi się, że wszystkie są na stanowiska suche i słoneczne... nic bardziej mylnego. Każdy zakamarek naszego ogrodu może być obsadzony trawami :) Przykładowe trawy ozdobne do cienia tj. turzyce, hakonechloa, kosmatka, rajgras, mozga czy kupkówka mogą również rosnąć na bardziej słonecznych stanowiskach pod warunkiem, że będą miały wilgotne podłoże. Niestety nie będą tak piękne i okazałe gdyby rosły w cieniu, a trawy, które kochają słońce, w okapie drzew będą się pokładać i zbytnio wyciągać. Większe opady deszczu zniszczą ich ozdobny pokrój.  Niestety, coś za coś. 

Dobierając trawy pamiętaj, że najbardziej popularne, typu miskant, rozplenica czy proso bardzo późno odbijają po zimie, więc miejsce na rabacie, w ogrodzie najlepiej im wyznaczyć gdzieś w środku nasadzeń lub na ich tyłach. Na rynku jest dostępny szereg zimozielonych traw- ozdobnych cały rok i one idealnie sprawdzą się w małych ogrodach, w donicach na balkonach i trasach oraz jako obwódki rabat.  Do takich traw zaliczamy turzyce, kosmatkę, owsicę wieczniezieloną, kostrzewę siną oraz niedźwiedzią, fragresję oraz ostnicę. Do tego zestawienia dopiszę śmiałka darniowego, który jest pół zimozielony - jest jedną z moich ulubionych traw również dlatego, że bardzo wcześnie odbija po zimie oraz kwitnie w czerwcu. Do wszystkich traw wcześnie kwitnących i szybko odbijających po zimie zaliczamy gatunki rodzimego czy europejskiego pochodzenia - np. trzcinniki czy kostrzewy. 

Wszelkie trawy ozdobne obcego pochodzenia mogą wymarzać wtedy, gdy posadzimy je w nieodpowiednim gruncie. Możemy tego uniknąć zapewniając im przepuszczalne podłoże. Pamiętaj proszę, że to nie mróz niszczy te rośliny, a woda roztopowa, która zalega w okolicach systemu korzeniowego i w przypadku wystąpienia mrozów czy przymrozków rozsadza rośliny. Traw ozdobnych nie ścianami ma zimę ponieważ łodygi czy pędy kwiatostanowe są jak rurki, które kumulują wodę, a ta lubi się rozszerzać gdy temperatura spada poniżej zera.

Komponując rabatę z traw ozdobnych, dobieraj rośliny tak, by w jednym miejscu posadzić obok siebie kilka roślin tego samego gatunku czy odmiany. Najlepiej w ilości nieparzystej, wtedy wyglądają najlepiej :) Sadz rośliny piętrowo, od najniższych do najwyższych. Mieszaj i kontrastuj rośliny ze względu na ich kolor ulistnienia czy pokrój np. między rozłożystymi i kulistymi trawami przepięknie będą wyglądały bardziej wyprostowane trawy np. trzcinniki.

Wspomniane, podstawowe zasady dobierania roślin pomogą Ci stworzyć przepiękną kompozycję. Odmian i gatunków jest tak dużo, że może być ciężko się zdecydować na konkretne rośliny, więc wychodząc Ci na przeciw załączam Ci koncepcję nasadzeń rabaty trawiastej, którą wykonałam w ostatnich dniach :) Mam nadzieję, że Ci sie przyda, a jeżeli chcesz zobaczyć, jak w deszczu ustawiam rośliny i o nich opowiadam, to zachęcam Ci do obejrzenia poniższego filmu. :)

Projekt nasadzeń rabatowych z traw ozdobnych


                        Film, o tym jak ustawiam i kompounuję rabatę z traw ozdobnych w moim ogrodzie 


Nie mogę się doczekać wiosny i efektu końcowego.

Na temat traw można pisać eseje i wiele, wiele postów, które napewno pojawią się na tym blogu :)


Dobrej pogody, przyjemnej pracy w ogrodzie Ci życzę

pozdrawiam

Anna Skorupska



  • Share:

You Might Also Like

0 comments